Produkty spożywcze w diecie niskobiałkowej - co można wykorzystać podczas gotowania?  
  Produkty spożywcze w diecie niskobiałkowej - co można wykorzystać podczas gotowania?  

Na czym polega dieta niskobiałkowa?

 

      Dieta niskobiałkowa jest dietą leczniczą, która ma za zadanie ograniczenie lub całkowite wykluczenie z diety białka. Należy ograniczyć białko w diecie do możliwie najniższego, tolerowanego przez organizm poziomu. Zaleca się, aby spożycie białka w ciągu doby nie przekraczało 40-50 g tj. 0,6-0,7 g/kg masy ciała.

    Dieta jest przeznaczona przede wszystkim dla osób zmagających się z niewydolnością nerek i wątroby. Dieta niskobiałkowa jest także metodą leczenia schorzeń, w przebiegu których dochodzi do zakłócenia metabolizmu aminokwasów, np. fenyloketonurii. Dieta jest także wskazana dla osób, które z różnych innych względów chcą ograniczyć pewne pożywienie (np. nabiał, mięso). Dieta zawierająca produkty niskobiałkowe stosowana jest w przebiegu chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

 

Co jeść na diecie niskobiałkowej?

      Będąc na diecie niskobiałkowej należy wybierać produkty o małej zawartości białka lub produkty bez białka. Warto zaznaczyć, że białko dostarczane wraz z dietą musi być pełnowartościowe, czyli pochodzenia zwierzęcego (mięso, wędliny, mleko, sery) i powinno stanowić 75% ogólnej ilości spożywanych w ciągu dnia protein.

      Należy jednak pamiętać, że będąc na diecie niskobiałkowej powinno się ograniczać mleko i przetwory mleczne, jaja, mięso, wędliny, ryby. Do produktów z najniższą zawartością białka należą owoce i warzywa (z wyjątkiem warzyw strączkowych) oraz wybrane produkty zbożowe np. chleb niskobiałkowy.

 

Produkty niskobiałkowe – jakie wybrać?

     Dieta niskobiałkowa jest wymagająca i stosunkowo trudna w przestrzeganiu, jednakże stanowi jedyny sposób na poprawę stanu zdrowia osoby wymagającej jej stosowania. Będąc na diecie niskobiałkowej najlepiej wybierać sprawdzone produkty o niskiej zawartości białka. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki asortyment produktów niskobiałkowych. W naszej ofercie można znaleźć choćby makaron niskobiałkowy, słodycze niskobiałkowe, a także pieczywo niskobiałkowe. Produkty te można wykorzystać w swojej kuchni do przygotowania smacznych posiłków. Różnorodność produktów sprawia, że jesteśmy w stanie przygotować tradycyjne dania w wersji niskobiałkowej.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium