Mąki bezglutenowe - czym zastąpić mąkę pszenną na diecie bezglutenowej?
Mąki bezglutenowe - czym zastąpić mąkę pszenną na diecie bezglutenowej?

 

Mąka bezglutenowa – na co zwrócić uwagę?

     Osoby na diecie bezglutenowej, najczęściej z przyczyn zdrowotnych, nie mogą spożywać mąki pszennej. W związku z tym warto poznać jakie mąki są bezglutenowe, a co za tym idzie – bezpieczne dla celiaków. Można wybierać zarówno mąki naturalnie bezglutenowe, jak i gotowe mieszanki mąk bezglutenowych. Warto jednak zaznaczyć, że powinny być to produkty oznaczone jako bezglutenowe. Zdarza się, że mąki jednorodne są zanieczyszczone, jeśli w zakładzie produkowane są również mąki z glutenem. Ważne jest, aby mąka miała oznaczenie, że jest produktem bezglutenowym. Dzięki temu mamy pewność, że jest sprawdzona, bezpieczna i nam nie zaszkodzi.

     Mąki bezglutenowe, które najczęściej stosuje się w bezglutenowej kuchni to między innymi: mąka kukurydziana, mąka gryczana, mąka jaglana, mąka ryżowa, a także mąka kokosowa, mąka ziemniaczana czy też mąka teff. To znakomite mąki dla bezglutenowców, gdyż można z nich przygotować wiele wyśmienitych potraw i wypieków. Dzięki tym mąkom możemy przygotować popularne dania takie naleśniki, gofry, racuchy, czy też słodkie smakołyki. Odpowiednie proporcje mąk sprawią, że uzyskamy podobny efekt jak przy zastosowaniu mąki pszennej.

      Kolejnym sposobem na zastąpienie mąki pszennej w diecie bezglutenowej jest zastosowanie gotowych mieszanek mąk bezglutenowych. Możemy znaleźć mąki bezglutenowe, dzięki którym przygotujemy konkretne dania. Dużą popularność ma choćby bezglutenowa mąka do przygotowania ciasta makaronowego, mąka na ciasto do pizzy, mąka bez glutenu do naleśników.

 

Jaką mąkę bez glutenu wybrać w diecie bezglutenowej?

      Jeśli zależy nam na takim efekcie jak przy produktach z mąką pszenną, wówczas warto wybrać mieszanki mąk ze skrobią pszenną bezglutenową. Dzięki temu nasze wypieki będą w smaku i konsystencji zbliżone do tych tradycyjnych. Nie będą się tak kruszyć, gdyż skrobia nada im większej lepkości. W asortymencie naszego sklepu dostępny jest szeroki asortyment mąk i skrobi bezglutenowych. Z pewnością każdy znajdzie tam mąki bezglutenowe odpowiednie do swoich potrzeb  kulinarnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium