Dlaczego warto stosować produkty bio w codziennej diecie?    
Dlaczego warto stosować produkty bio w codziennej diecie?    

Zdrowa żywność – definicja

               Dbanie o zdrowie i zbilansowaną dietę spowodowało wzrost zainteresowania żywnością wysokiej jakości. Praktycznie w większości sklepów możemy już spotkać półkę oznaczoną jako zdrowa żywność, produkty bio, produkty ekologiczne. Żywność ekologiczna w diecie pozwala zdrowiej się odżywiać, a także uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych.

               Co to jest zdrowa żywność? Określenie żywności jako zdrowej jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione dwa warunki. W pierwszej kolejności, musi być ona wytworzona metodami ekologicznymi, czyli opierającymi się na środkach naturalnych, a nie pestycydach i nawozach sztucznych. Po drugie, zdrowa żywność nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, aromatów, stabilizatorów, zagęstników, przeciwutleniaczy oraz pozostałości pestycydów.

 

Jak rozpoznać zdrową żywność?

                Ekologiczne odżywianie najlepiej rozpocząć od uzupełnienia wiedzy na temat produktów ekologicznych. Zdrowa żywność powinna spełniać określone wymagania w obowiązujących przepisach rolniczych dla żywności powszechnego spożycia oraz dotyczących upraw żywności ekologicznej. Zdrową żywność możemy rozpoznać między innymi po tym, czy posiada certyfikat bio. Za zdrową żywność uznaje się produkty, posiadające odpowiedni certyfikat. Warto zwrócić także uwagę na charakterystyczne logo będące połączeniem listka i flagi europejskiej. Tak oznaczony produkt jest pozbawiony substancji chemicznych, pestycydów, antybiotyków, hormonów wzrostu i GMO. Na etykiecie produktu powinien zostać także umieszczony numer jednostki certyfikującej oraz znak wspólnotowy „rolnictwo ekologiczne”.

 

Czy warto jeść produkty bio?

                Produkty bio, pomimo swojej wyższej ceny, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Konsumenci są bardziej świadomi i częściej zwracają uwagę na skład produktu. Robiąc zakupy mamy duży wybór produktów bio czy eko. Określenia bio, eko, organic często są używane wymiennie i określają produkty pochodzące z ekologicznych upraw lub hodowli.

                Spożywając produkty bio możemy być pewni, że do ich wytworzenia nie zostały użyte szkodliwe substancje. Taka żywność nie zawiera niebezpiecznych dla zdrowia pozostałości pestycydów oraz chemicznych środków ochrony roślin. Szczególnie jest to istotne w diecie niemowląt i małych dzieci.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium