Celiakia - objawy nietolerancji glutenu

Co to jest celiakia?

      Celiakia, inaczej choroba trzewna, polega na nietolerancji glutenu – białka obecnego w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia, orkiszu, pszenżyta. Jest chorobą genetyczną o charakterze autoimmunologicznym (tzn. spowodowaną przez niewłaściwą reakcję odpornościową organizmu przeciw własnym tkankom) związaną z nietolerancją glutenu. U chorych na celiakię gluten powoduje zanik kosmków jelitowych (wypustek śluzówki jelit odpowiedzialnych za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia), co prowadzi do zaburzeń wchłaniania, niedożywienia i niedoborów składników odżywczych w organizmie. Szacuje się, że cierpi na nią około 1-2% populacji, choć statystyki te są prawdopodobnie zaniżone - różnorodność objawów i podstępny przebieg celiakii sprawiają, że duża część przypadków pozostaje niezdiagnozowana.

     Objawy nietolerancji glutenu mogą być łagodzone jedynie przez stosowanie diety bezglutenowej. W tym celu należy spożywać wyłącznie produkty bez glutenu. Szeroki wybór produktów niezawierających glutenu dostępny jest na naszej stronie w zakładce: Produkty bezglutenowe.

 

Celiakia u dzieci – objawy

      Nietolerancję glutenu można rozpoznać dopiero, gdy w diecie dziecka pojawiają się pierwsze produkty zawierające gluten. Mleko mamy lub mleko modyfikowane nie zawierają tego składnika pokarmowego. Przy wprowadzaniu do jadłospisu dziecka pierwszych produktów glutenowych istnieje pewne ryzyko, że jego organizm nie będzie tolerował nowego składnika. Zdarza się, że celiakia pojawia się u dziecka, a w wieku dojrzewania jej objawy zanikają. Nie znaczy to jednak, że taka osoba wyzdrowiała. Celiakia może przebiegać w sposób bezobjawowy, prowadząc do wyniszczenia organizmu. Z tego powodu eliminacja glutenu konieczna jest przez całe życie, od momentu postawienia diagnozy.

      Objawy celiakii u dzieci najczęściej wiążą się z problemami z układem pokarmowym i trawiennym. Wymienić tutaj możemy choćby wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wymioty. Zauważalny jest również niski wzrost oraz zaburzone przybieranie na wadze, co jest ściśle związane z niedokrwistością oraz niedoborami witamin i minerałów. Celiakia u dzieci może dodatkowo objawiać się opóźnieniem rozwoju (opóźnienie dojrzewania płciowego, zaburzenia przyrostu masy ciała i wzrostu, opóźnienie pierwszej miesiączki).

 

Celiakia – objawy u dorosłych

      Celiakia może rozpocząć się nagle ze znacznym nasileniem objawów lub jej objawy mogą narastać stopniowo. Celiakia może też pozostać bezobjawowa. Reakcja immunologiczna wywoływana przez gluten powoduje stan zapalny śluzówki jelita cienkiego, prowadzący do skrócenia kosmków jelitowych i hiperplazji krypt, a następnie całkowity zanik kosmków. Charakterystyczne dla celiakii jest występowanie zróżnicowanej kombinacji objawów klinicznych, obecność haplotypów HLA-DQ2 lub DQ8, enteropatii (uszkodzenia jelit) o różnym stopniu nasilenia, oraz stwierdzenie specyficznych autoprzeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-TTG) i endomyzjum (EMA) w surowicy.

      W przypadku dorosłych, pierwszym objawem mogącym sugerować celiakię jest zaburzony rytm wypróżnień. W miarę rozwoju choroby pojawiają się liczne tłuszczowe biegunki, wzdęcia, niedokrwistość, zmniejszanie masy ciała oraz osłabienie. Najbardziej charakterystyczne objawy celiakii dotyczą przewodu pokarmowego i są nimi: biegunki, zaparcia, bóle brzucha, zmiany apetytu i chudnięcie. Warto wspomnieć także o zaburzeniach układu rozrodczego (skłonność do poronień, idiopatyczna niepłodność męska i żeńska, obniżone libido, zaburzenia potencji, hipogonadyzm i hiperprolaktynemia u mężczyzn). Przy celiakii objawy skórne są także charakterystyczne, mogą wystąpić zmiany skórne i błon śluzowych (nawracające afty, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, opryszczkowe zapalenie skóry). Nietolerancja glutenu powoduje objawy skórne, które mogą sugerować chorobę Dühringa – skórną postać celiakii. Objawy skórnej postaci celiakii to pęcherzyki wypełnione płynem, rumień, pokrzywka (różowe lub białe zmiany wyniosłe ponad powierzchnię zdrowej skóry) bądź grudki – często bardzo swędzące. Objawy neurologiczne celiakii mogą być bardzo uciążliwe dla pacjentów w życiu codziennym. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne (padaczka, depresja, ataksja, nawracające bóle głowy, zaburzenia koncentracji uwagi) - występują u około 10—15% pacjentów z celiakią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium