Menu bezglutenowe dla dziecka - dieta bez glutenu dla malucha

Menu bezglutenowe dla dziecka - dieta bez glutenu dla malucha

Dieta bezglutenowa dla dzieci

      Zdarza się, że już od najmłodszych lat dzieci muszą przebywać na diecie bezglutenowej. Coraz częściej już u małych pacjentów zostaje prawidłowo zdiagnozowana celiakia i może być od razu leczona. Jedynym sposobem leczenia celiakii jest oczywiście przebywanie na restrykcyjnej diecie wykluczającej gluten. Dieta bezglutenowa u dziecka to ogromne wyzwanie, któremu muszą sprostać rodzice dziecka chorego na celiakię, albo mającego nietolerancję glutenu z powodu alergii. Trzeba poradzić sobie nie tylko z przygotowaniem odpowiednich posiłków, ale też wytłumaczyć pociechom, dlaczego nie mogą jeść wszystkiego, co ich koledzy, czy pilnować, aby nie podjadało niepolecanych na tej diecie produktów. Należy również pamiętać o tym, że jadłospis dziecka na diecie bezglutenowej powinien młodemu, intensywnie rozwijającemu się organizmowi dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych.

      Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią zaleca się stosowanie zasady „5 U”.  Warto przybliżyć zasady planowania diety bezglutenowej dla dzieci opracowane przez profesora Stanisława Bergera:

1 U – urozmaicenie. Powinniśmy podawać dzieciom produkty ze wszystkich grup żywnościowych. Dostarczamy wtedy organizmowi wszystkich składników pokarmowych, a tym samym zapobiegamy niedoborom.

2 U – umiarkowanie. Każdy powinien jeść według swojego zapotrzebowania zależnie od wieku i masy ciała oraz aktywności fizycznej.

 3 U – uregulowanie. Powinniśmy starać się, aby ilość i częstotliwość posiłków w ciągu dnia była regularna. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być krótsze niż 3–4 godziny i nie dłuższe niż 6 godzin.

4 U – unikanie. Należy unikać nadmiaru tłuszczu, cukru, soli, rafinowanych produktów.

5 U – uprawianie sportu. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim. Dziecko musi wydatkować spożytą energię dla prawidłowego rozwoju.

 

Dania bezglutenowe dla dzieci

      Menu bezglutenowe dla dziecka nie musi wcale stanowić problemu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty bezglutenowe, aby móc tworzyć urozmaicone i smaczne posiłki. W naszym sklepie mamy bardzo szeroki wybór produktów bezglutenowych, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym smakoszom. Dzieci będące na diecie bezglutenowej nie muszą rezygnować ze smacznych przekąsek, które doskonale sprawdzą się podczas przerwy w lekcjach szkolnych. W tej roli idealnie sprawdzą się takie przekąski jak: Amarelki Bezglutenowe Bio 72g Amarello, Baton Frupp Malinowy Bezglutenowy 10g Celiko, Choco Bisco Ciastka Z Owsem I Czekoladą Bezglutenowe Bio 105g Schar.

      Jadłospis dzieci na diecie wykluczającej gluten powinien obfitować w produkty bogate w witaminy z grupy B, błonnik, skrobię i składniki mineralne, aby nie dopuścić do niedoborów. Niezmiernie ważne jest, aby codziennie dziecko otrzymywało 5 porcji bezglutenowych produktów zbożowych, 3–5 porcji warzyw i owoców, 3–4 porcje produktów mlecznych, 2 porcje tłuszczu. Najlepiej jeśli posiłki dla dzieci będą przygotowywane z produktów świeżych, w tym sezonowych owoców i warzyw.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium